Bourns Inc. CRM1206-FX-8250ELF
CRM1206-FX-8250ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-FX-8250ELF
Brief Description
RES SMD 825 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-FX-8250ELF.pdf
Availability of CRM1206-FX-8250ELF
QUANTITY
CRM1206-FX-8250ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-FX-8250ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-FX-8250ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-FX-8250ELF
Related LinksCRM1206-F, CRM1206-FX-8250ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-FX-8250ELF Details Description
Related parts for CRM1206-FX-8250ELF
IDC CABLE - MSC40K/MC40F/MCE40K datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 ALUMINUM 3/4" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENS VRS 5/8-18X2.0 24" LDS datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC R6 datasheet.pdf
RES 365 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle datasheet.pdf