Bourns Inc. CRM1206-JW-242ELF
CRM1206-JW-242ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-JW-242ELF
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-JW-242ELF.pdf
Availability of CRM1206-JW-242ELF
QUANTITY
CRM1206-JW-242ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-JW-242ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-JW-242ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-JW-242ELF
Related LinksCRM1206-, CRM1206-JW-242ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-JW-242ELF Details Description
Related parts for CRM1206-JW-242ELF
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6XSON datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 300RES 1M datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 50A GBPC-T/W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 22POS THRUHL datasheet.pdf
GAGE MS3196-16A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 700MA UMD2 datasheet.pdf