Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT147K
RMCF0603FT147K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT147K
Brief Description
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT147K.pdf
Availability of RMCF0603FT147K
QUANTITY
RMCF0603FT147K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT147K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT147K
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT147K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT147K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT147K Details Description
Related parts for RMCF0603FT147K
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 670MA 510 MOHM datasheet.pdf
OVP C-LOOP 48 VAC/DC .5A datasheet.pdf
RES 470K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN PWR 12-14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CUSTOM SOFTWARE PACKAGE datasheet.pdf
RES 2.75K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CAP FILM 27 NF 20% 630VDC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf