Bourns Inc. CRM1206-JW-2R2ELF
CRM1206-JW-2R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-JW-2R2ELF
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-JW-2R2ELF.pdf
Availability of CRM1206-JW-2R2ELF
QUANTITY
CRM1206-JW-2R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-JW-2R2ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-JW-2R2ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCRM1206
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-JW-2R2ELF
Related LinksCRM1206-, CRM1206-JW-2R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-JW-2R2ELF Details Description
Related parts for CRM1206-JW-2R2ELF
TIP WELDING FOR 09231/2300/4000 datasheet.pdf
CONN KIT PLUG SHIELDED 15POS datasheet.pdf
MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 24 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079" 16POS datasheet.pdf
CG HSG DR 8CCT datasheet.pdf
CRYSTAL 6.000000 MHZ datasheet.pdf
IC CPLD 4320LUTS datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf