Bourns Inc. CRM1206-JW-2R2ELF
CRM1206-JW-2R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-JW-2R2ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-JW-2R2ELF.pdf
Availability of CRM1206-JW-2R2ELF
QUANTITY
CRM1206-JW-2R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-JW-2R2ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-JW-2R2ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM1206
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-JW-2R2ELF
Related LinksCRM1206-, CRM1206-JW-2R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-JW-2R2ELF Details Description
Related parts for CRM1206-JW-2R2ELF
25MM HS ASSY A-TEMP datasheet.pdf
FAN GUARD LOUVERED 172MM BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
HDR 8POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.09M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf