Bourns Inc. CRM2010-FX-1200ELF
CRM2010-FX-1200ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2010-FX-1200ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRM2010-FX-1200ELF.pdf
Availability of CRM2010-FX-1200ELF
QUANTITY
CRM2010-FX-1200ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2010-FX-1200ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2010-FX-1200ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2010-FX-1200ELF
Related LinksCRM2010-F, CRM2010-FX-1200ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2010-FX-1200ELF Details Description
Related parts for CRM2010-FX-1200ELF
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 24OUT 15' datasheet.pdf
FAN AXIAL 139.7X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC FPGA 342 I/O 780HBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf