Bourns Inc. CRM2010-JW-4R7ELF
CRM2010-JW-4R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2010-JW-4R7ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
CRM2010-JW-4R7ELF.pdf
Availability of CRM2010-JW-4R7ELF
QUANTITY
CRM2010-JW-4R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2010-JW-4R7ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2010-JW-4R7ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM2010 Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2010-JW-4R7ELF
Related LinksCRM2010-, CRM2010-JW-4R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2010-JW-4R7ELF Details Description
Related parts for CRM2010-JW-4R7ELF
FAN IMP MTRZD 175X62MM 115VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC CDMA PMU CHRGR USB ADAPTOR datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf