Bourns Inc. CRM2512-FX-59R0ELF
CRM2512-FX-59R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-59R0ELF
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-59R0ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-59R0ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-59R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-59R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-59R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-59R0ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-59R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-59R0ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-59R0ELF
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MARINE CLEANING DISC 9X5" 5S XSC datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 42MM datasheet.pdf
MICRO 15C P /11 WHT 18" datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf