Bourns Inc. CRM2512-FZ-R075ELF
CRM2512-FZ-R075ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FZ-R075ELF
Brief Description
RES SMD 0.075 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FZ-R075ELF.pdf
Availability of CRM2512-FZ-R075ELF
QUANTITY
CRM2512-FZ-R075ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FZ-R075ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FZ-R075ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.075
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FZ-R075ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FZ-R075ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FZ-R075ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FZ-R075ELF
ROUND SPACER #8 PVC 3/4" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5UH SMD datasheet.pdf
FLANGE ABS 5.8X3.0X0.1 BLACK datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
POWER ELEMENT BUSH datasheet.pdf
BALUN 2.4GHZ datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A CST2B datasheet.pdf