Bourns Inc. CRM2512-FZ-R090ELF
CRM2512-FZ-R090ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FZ-R090ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.09 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FZ-R090ELF.pdf
Availability of CRM2512-FZ-R090ELF
QUANTITY
CRM2512-FZ-R090ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FZ-R090ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FZ-R090ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM2512 Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.09
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FZ-R090ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FZ-R090ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FZ-R090ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FZ-R090ELF
CONN HEADER RTANG 3POS .100 TIN datasheet.pdf
IC RES/MEM TEMP 10/10K 16-BGA datasheet.pdf
IC 4.12V P-P 15% SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf