Bourns Inc. CRM2512-JW-2R7ELF
CRM2512-JW-2R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-JW-2R7ELF
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-JW-2R7ELF.pdf
Availability of CRM2512-JW-2R7ELF
QUANTITY
CRM2512-JW-2R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-JW-2R7ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-JW-2R7ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-JW-2R7ELF
Related LinksCRM2512-, CRM2512-JW-2R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-JW-2R7ELF Details Description
Related parts for CRM2512-JW-2R7ELF
JUMPER-H1504TR/A2015L/X 12" datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
METRAL SIGNAL HEADER-1MOD 5ROW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 5.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FPA/C A1 1746-NI4 2.0M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf