AVX Corporation TAP476M006BRW
TAP476M006BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP476M006BRW
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP476M006BRW.pdf
Availability of TAP476M006BRW
QUANTITY
TAP476M006BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476M006BRW
Internal Part NumberEIS-TAP476M006BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476M006BRW
Related LinksTAP476, TAP476M006BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476M006BRW Details Description
Related parts for TAP476M006BRW
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BCF 3.81/18/180LR SN OR BX datasheet.pdf
RSM-16 C 1CO Z INTERFACE datasheet.pdf
PCB ADAPTER 5-POLE FOR HAN DDD M datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.7A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.3UF RADIAL datasheet.pdf