Vishay/Vitramon VJ1210Y101KXGAT5Z
VJ1210Y101KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y101KXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y101KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y101KXGAT5Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VJ1210Y101KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y101KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y101KXGAT5Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y101KXGAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y101KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y101KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y101KXGAT5Z
IC 16BIT TXRX/REGISTER 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
PREWIRED ENCLOSED SWES BZLNTOP datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 310MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
FIRE BARRIER 6" CAST IN DEVICE datasheet.pdf
CONN RCP 0.4MM SHLD 50POS DL SMD datasheet.pdf