Bourns Inc. CRM2512-JW-3R0ELF
CRM2512-JW-3R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-JW-3R0ELF
Brief Description
RES SMD 3 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-JW-3R0ELF.pdf
Availability of CRM2512-JW-3R0ELF
QUANTITY
CRM2512-JW-3R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-JW-3R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-JW-3R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-JW-3R0ELF
Related LinksCRM2512-, CRM2512-JW-3R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-JW-3R0ELF Details Description
Related parts for CRM2512-JW-3R0ELF
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 2.5A 250VAC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT RED datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% RADIAL datasheet.pdf