Vishay/Dale RNC50H3923BSB14
RNC50H3923BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3923BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3923BSB14.pdf
Availability of RNC50H3923BSB14
QUANTITY
RNC50H3923BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3923BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3923BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3923BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3923BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3923BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3923BSB14
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A3048V/X 3" datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN HR10A RECEPT 10POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 6WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf