TE Connectivity Raychem Cable Protection CRN-1/16-0-SP
CRN-1/16-0-SP picture photo
Mfg. Part Number
CRN-1/16-0-SP
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
CRN-1/16-0-SP.pdf
Availability of CRN-1/16-0-SP
QUANTITY
CRN-1/16-0-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRN-1/16-0-SP
Internal Part NumberEIS-CRN-1/16-0-SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesCRN
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length-
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Solvent Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRN-1/16-0-SP
Related LinksCRN-1/, CRN-1/16-0-SP Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
CRN-1/16-0-SP Details Description
Related parts for CRN-1/16-0-SP
MOSFET N-CH 60V 600MA TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH MINI 6A SPST PLUNG.250"QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
M803 26C 26#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
CTV 18C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf