TE Connectivity Raychem Cable Protection CRN-1/16-0-SP
CRN-1/16-0-SP picture photo
Mfg. Part Number
CRN-1/16-0-SP
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
CRN-1/16-0-SP.pdf
Availability of CRN-1/16-0-SP
QUANTITY
CRN-1/16-0-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRN-1/16-0-SP
Internal Part NumberEIS-CRN-1/16-0-SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesCRN
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length-
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Solvent Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRN-1/16-0-SP
Related LinksCRN-1/, CRN-1/16-0-SP Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
CRN-1/16-0-SP Details Description
Related parts for CRN-1/16-0-SP
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 190MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
IC TXRX LIN ON-BOARD VREG 8SOIC datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 20POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23 datasheet.pdf