Crydom CRNA15-1200PT
CRNA15-1200PT picture photo
Mfg. Part Number
CRNA15-1200PT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GP 1.2KV 9.5A TO220AB
Datasheet Download
CRNA15-1200PT.pdf
Availability of CRNA15-1200PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRNA15-1200PT Order Process
Ship out your order
Specifications of CRNA15-1200PT
Internal Part NumberEIS-CRNA15-1200PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)9.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 15A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRNA15-1200PT
Related LinksCRNA15, CRNA15-1200PT Datasheet, Crydom Distributor
CRNA15-1200PT Details Description
Related parts for CRNA15-1200PT
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32HWQFN datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V TO46-2 datasheet.pdf