Bourns Inc. CRP1206-BZ-3651ELF
CRP1206-BZ-3651ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRP1206-BZ-3651ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRP1206-BZ-3651ELF.pdf
Availability of CRP1206-BZ-3651ELF
QUANTITY
CRP1206-BZ-3651ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRP1206-BZ-3651ELF
Internal Part NumberEIS-CRP1206-BZ-3651ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCRH,CRP Series Sep/2015
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRP1206-BZ-3651ELF
Related LinksCRP1206-B, CRP1206-BZ-3651ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRP1206-BZ-3651ELF Details Description
Related parts for CRP1206-BZ-3651ELF
IC CODEC-FILTER PCM 3V 20-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
PTH04T220WAZT datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-A-210-E1 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf