Panasonic Electronic Components EEF-CD0J470ER
EEF-CD0J470ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-CD0J470ER
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEF-CD0J470ER.pdf
Availability of EEF-CD0J470ER
QUANTITY
EEF-CD0J470ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-CD0J470ER
Internal Part NumberEIS-EEF-CD0J470ER
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-CD0J470ER
Related LinksEEF-CD, EEF-CD0J470ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-CD0J470ER Details Description
Related parts for EEF-CD0J470ER
PTC RESETTABLE .30A 60V 2018 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 10BIT 16QFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 27 SLVR datasheet.pdf
100UF 35V 6,3X11 datasheet.pdf
AB 3C 3#12 PIN PLUG datasheet.pdf
Rail-to-Rail, Very Fast, 2.5 V to 5.5 V, Single-Supply LVDS Comparators IC datasheet.pdf