Bourns Inc. CRT0402-BV-4990GLF
CRT0402-BV-4990GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-BV-4990GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-BV-4990GLF.pdf
Availability of CRT0402-BV-4990GLF
QUANTITY
CRT0402-BV-4990GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-BV-4990GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-BV-4990GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-BV-4990GLF
Related LinksCRT0402-B, CRT0402-BV-4990GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-BV-4990GLF Details Description
Related parts for CRT0402-BV-4990GLF
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 60KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
ANT EMB MINI NANO 802.11BA IPEX datasheet.pdf
CAP TANT 40UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf