Bourns Inc. CRT0402-FZ-2150GLF
CRT0402-FZ-2150GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-2150GLF
Brief Description
RES SMD 215 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-2150GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-2150GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-2150GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-2150GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-2150GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-2150GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-2150GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-2150GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-2150GLF
IC REG BUCK 3.3V 2.5A 20SOIC datasheet.pdf
BATT LITH 3V RECHARGE datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL GRN/YW SIL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
10CKT 2MM W-B REC HOUS BLK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf