Bourns Inc. CRT0402-FZ-6190GLF
CRT0402-FZ-6190GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-6190GLF
Brief Description
RES SMD 619 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-6190GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-6190GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-6190GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-6190GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-6190GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-6190GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-6190GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-6190GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-6190GLF
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO204AL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 228W datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM 2LVL GRN DIFF datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HIGH/TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf