Bourns Inc. CRT0603-BY-1401ELF
CRT0603-BY-1401ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-1401ELF
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-1401ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-1401ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-1401ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-1401ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-1401ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0603 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-1401ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-1401ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-1401ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-1401ELF
GDT 400V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 7.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf