Bourns Inc. CRT0603-BY-1500ELF
CRT0603-BY-1500ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-1500ELF
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-1500ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-1500ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-1500ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-1500ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-1500ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0603 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-1500ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-1500ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-1500ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-1500ELF
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 5POS .100 SGL datasheet.pdf
IC GATE AND/OR/INVERT 2IN 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STEREO LV LP 20VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf