Bourns Inc. CRT0603-BY-2490ELF
CRT0603-BY-2490ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-2490ELF
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-2490ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-2490ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-2490ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-2490ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-2490ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0603 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-2490ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-2490ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-2490ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-2490ELF
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP-B datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
ADAPTER FOR PC WX datasheet.pdf
SL SMT RA HDR 30 SAU 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf