Bourns Inc. CRT0603-BY-24R9ELF
CRT0603-BY-24R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-24R9ELF
Brief Description
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-24R9ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-24R9ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-24R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-24R9ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-24R9ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-24R9ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-24R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-24R9ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-24R9ELF
CONN RECEPT 9POS .093 PANEL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf