Bourns Inc. CRT0603-BY-2610ELF
CRT0603-BY-2610ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-2610ELF
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-2610ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-2610ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-2610ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-2610ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-2610ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0603 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-2610ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-2610ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-2610ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-2610ELF
Connector Header, Bottom Entry 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 225VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 250MHZ 8SOIC datasheet.pdf