Bourns Inc. CRT0603-BY-4R99ELF
CRT0603-BY-4R99ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-4R99ELF
Brief Description
RES SMD 4.99 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-4R99ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-4R99ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-4R99ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-4R99ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-4R99ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-4R99ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-4R99ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-4R99ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-4R99ELF
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 80W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2354-A datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
REMOVAL TOOL 8 GA datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC 214AB datasheet.pdf
CAP FILM 90UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf