Bourns Inc. CRT0603-BY-5101ELF
CRT0603-BY-5101ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-5101ELF
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-5101ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-5101ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-5101ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-5101ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-5101ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-5101ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-5101ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-5101ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-5101ELF
FIXED IND 3.3UH 3.31A 25.9 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER DUAL 6XSON datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 1200V TO-93 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC WIRE datasheet.pdf