Bourns Inc. CRT0603-BZ-1000ELF
CRT0603-BZ-1000ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BZ-1000ELF
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BZ-1000ELF.pdf
Availability of CRT0603-BZ-1000ELF
QUANTITY
CRT0603-BZ-1000ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BZ-1000ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BZ-1000ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0603 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BZ-1000ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BZ-1000ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BZ-1000ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BZ-1000ELF
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 4P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 365 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.8A 43.1 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP TO 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206 datasheet.pdf