Bourns Inc. CRT0603-FX-1501ELF
CRT0603-FX-1501ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FX-1501ELF
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FX-1501ELF.pdf
Availability of CRT0603-FX-1501ELF
QUANTITY
CRT0603-FX-1501ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FX-1501ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FX-1501ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FX-1501ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FX-1501ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FX-1501ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FX-1501ELF
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 46POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf