Bourns Inc. CRT0603-FX-4531ELF
CRT0603-FX-4531ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FX-4531ELF
Brief Description
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FX-4531ELF.pdf
Availability of CRT0603-FX-4531ELF
QUANTITY
CRT0603-FX-4531ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FX-4531ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FX-4531ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FX-4531ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FX-4531ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FX-4531ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FX-4531ELF
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OCTAL LATCH TRI-ST 20-TSSOP datasheet.pdf
IC D/A CONV 14BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
FUSE 6A 600V HS FERRULE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
IC PWM REG MULTIPH AMD 48-QFN datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO-220 datasheet.pdf
UNSHLD M12 5MM DIST NC NPN datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf