Bourns Inc. CRT0603-FX-4701ELF
CRT0603-FX-4701ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FX-4701ELF
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FX-4701ELF.pdf
Availability of CRT0603-FX-4701ELF
QUANTITY
CRT0603-FX-4701ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FX-4701ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FX-4701ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FX-4701ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FX-4701ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FX-4701ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FX-4701ELF
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5V 2048RESOLUTION datasheet.pdf
COVER CAP 2 WAY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 7PPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf