Bourns Inc. CRT0805-BW-6202ELF
CRT0805-BW-6202ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BW-6202ELF
Brief Description
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BW-6202ELF.pdf
Availability of CRT0805-BW-6202ELF
QUANTITY
CRT0805-BW-6202ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BW-6202ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BW-6202ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0805 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BW-6202ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BW-6202ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BW-6202ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BW-6202ELF
RACK STEEL 17.5X21X12.5 BLK datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 50A 300V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 32POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf