Bourns Inc. CRT0805-BY-1000ELF
CRT0805-BY-1000ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1000ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1000ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1000ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1000ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1000ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1000ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1000ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1000ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1000ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1000ELF
CONN FFC VERT 8POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf