Bourns Inc. CRT0805-BY-1001ELF
CRT0805-BY-1001ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1001ELF
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1001ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1001ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1001ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1001ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1001ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1001ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1001ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1001ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1001ELF
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 15MA 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
SL-SMT5.08/03/180 BK 250/RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf