TE Connectivity Raychem Circuit Protection TRF250-120T-R2-B-0.5
TRF250-120T-R2-B-0.5 picture photo
Mfg. Part Number
TRF250-120T-R2-B-0.5
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET .12A HOLD
Datasheet Download
TRF250-120T-R2-B-0.5.pdf
Availability of TRF250-120T-R2-B-0.5
QUANTITY
TRF250-120T-R2-B-0.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF250-120T-R2-B-0.5
Internal Part NumberEIS-TRF250-120T-R2-B-0.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)120mA
Current - Trip (It)240mA
R Min/Max8.000 ~ 10.50 Ohm
Time to Trip0.75s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF250-120T-R2-B-0.5
TRF250-120T-R2-B-0.5 Details Description
Related parts for TRF250-120T-R2-B-0.5
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.35A 6USON datasheet.pdf
TRANSISTOR UHF PWR LDMOS SOT467C datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 10-26AWG datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
SWITCH PCB SOCKET datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
REFLECTOR 92X78.3MM 45MM HT SCRW datasheet.pdf
HDM/FA SAPR 160F BENCH G CUT datasheet.pdf