Bourns Inc. CRT0805-BY-15R0ELF
CRT0805-BY-15R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-15R0ELF
Brief Description
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-15R0ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-15R0ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-15R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-15R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-15R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-15R0ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-15R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-15R0ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-15R0ELF
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC AMP XDSL LINE DVR 24-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 275UH 2A 240 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 100V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK datasheet.pdf