Bourns Inc. CRT0805-BY-1620ELF
CRT0805-BY-1620ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1620ELF
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1620ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1620ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1620ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1620ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1620ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1620ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1620ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1620ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1620ELF
CONN HEADER 19POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 120A 378W TO247 datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AFE HEART MONITOR 20LFCSP datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 THRUHL datasheet.pdf