Bourns Inc. CRT0805-BY-1873ELF
CRT0805-BY-1873ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1873ELF
Brief Description
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1873ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1873ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1873ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1873ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1873ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1873ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1873ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1873ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1873ELF
TRISIL 100A 65V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
CONN ARRAY DIFF FEMALE 3X30PAIR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CIRCUIT RESET PWR-ON SOT23-5 datasheet.pdf
TAPE LO STATIC POLY W/ADH 4"X5YD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 330MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf