Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J910CS
RC2012J910CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J910CS
Brief Description
RES SMD 91 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J910CS.pdf
Availability of RC2012J910CS
QUANTITY
RC2012J910CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J910CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J910CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J910CS
Related LinksRC2012, RC2012J910CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J910CS Details Description
Related parts for RC2012J910CS
BNC FEMALE TO DOUBLE BANANA PLUG datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC PWR SW USB 3A 8SOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CABLE 19POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf