AVX Corporation SR151C102MAATR2
SR151C102MAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C102MAATR2
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C102MAATR2.pdf
Availability of SR151C102MAATR2
QUANTITY
SR151C102MAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C102MAATR2
Internal Part NumberEIS-SR151C102MAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C102MAATR2
Related LinksSR151C1, SR151C102MAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C102MAATR2 Details Description
Related parts for SR151C102MAATR2
RES SMD 3.3K OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT DL 5K 2CH 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf