Cornell Dubilier Electronics SS220M6R3ST
SS220M6R3ST picture photo
Mfg. Part Number
SS220M6R3ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
SS220M6R3ST.pdf
Availability of SS220M6R3ST
QUANTITY
SS220M6R3ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SS220M6R3ST
Internal Part NumberEIS-SS220M6R3ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSS
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)14.48 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS220M6R3ST
Related LinksSS220, SS220M6R3ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SS220M6R3ST Details Description
Related parts for SS220M6R3ST
RES 9K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 4.6A 8-TSSOP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 78.4UH SMD datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 7.5MM R/A BK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf