Bourns Inc. CRT0805-BY-4023ELF
CRT0805-BY-4023ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-4023ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-4023ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-4023ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-4023ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-4023ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-4023ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-4023ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-4023ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-4023ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-4023ELF
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A INV 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V DO213AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf