Bourns Inc. CRT0805-BY-4R70ELF
CRT0805-BY-4R70ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-4R70ELF
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-4R70ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-4R70ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-4R70ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-4R70ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-4R70ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0805 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-4R70ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-4R70ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-4R70ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-4R70ELF
FERRITE BEAD CORE EMI H/F 6.99MM datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 100' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf