Bourns Inc. CRT0805-BY-90R9ELF
CRT0805-BY-90R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-90R9ELF
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-90R9ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-90R9ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-90R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-90R9ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-90R9ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-90R9ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-90R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-90R9ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-90R9ELF
CHOKE COMMON MODE 600 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR N 18GHZ 50OHM 1DB datasheet.pdf