Bourns Inc. CRT0805-CY-2R00ELF
CRT0805-CY-2R00ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-CY-2R00ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 0.25% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-CY-2R00ELF.pdf
Availability of CRT0805-CY-2R00ELF
QUANTITY
CRT0805-CY-2R00ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-CY-2R00ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-CY-2R00ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-CY-2R00ELF
Related LinksCRT0805-C, CRT0805-CY-2R00ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-CY-2R00ELF Details Description
Related parts for CRT0805-CY-2R00ELF
KEY FOB ABS GRAY 3.4"LX2.56"W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA TO92-3 datasheet.pdf