Bourns Inc. CRT0805-FZ-3011ELF
CRT0805-FZ-3011ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-FZ-3011ELF
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-FZ-3011ELF.pdf
Availability of CRT0805-FZ-3011ELF
QUANTITY
CRT0805-FZ-3011ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-FZ-3011ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-FZ-3011ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0805 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-FZ-3011ELF
Related LinksCRT0805-F, CRT0805-FZ-3011ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-FZ-3011ELF Details Description
Related parts for CRT0805-FZ-3011ELF
DIODE ZENER 8.2V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SATA SYSTEM PLUG R/A TYPE datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 610MA 260 MOHM datasheet.pdf