Daburn CRT12-2.5RD-100
CRT12-2.5RD-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT12-2.5RD-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 12AWG RED 100'
Datasheet Download
CRT12-2.5RD-100.pdf
Availability of CRT12-2.5RD-100
QUANTITY
CRT12-2.5RD-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT12-2.5RD-100
Internal Part NumberEIS-CRT12-2.5RD-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand19/25
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.152" (3.86mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage12.5kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT12-2.5RD-100
Related LinksCRT12-2, CRT12-2.5RD-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT12-2.5RD-100 Details Description
Related parts for CRT12-2.5RD-100
RES SMD 2.74KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BIT HEX 1/8" 1.14" 2/PK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 30A 125V datasheet.pdf
26500 28C 24#20 4#12 P PLUG SS datasheet.pdf
3900UF 35V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf